Naujienos

Moterys ir pinigai. Kodėl jos geriau skaičiuoja?

By 2018-12-19 No Comments

O dabar pagiriamasis žodis moterims ir ne šiaip sau džentelmeniškas įtūpstas, o visa paletė įtikinamų argumentų, kodėl dailiosios lyties atstovės turi kur kas praktiškesnį, efektyvesnį ir produktyvesnį santykį su pinigais. Sakote, jog šį silpnumo akimirka gali būti padiktuota pavasariško sentimentalumo? Deja.

„Rothstein Kass Institute“ atliko tyrimą, kurio metu mėgino išsiaiškinti, kokios tipinės elgesio schemos lemia vyrų ir moterų santykį su pinigais.

Jau pirmieji duomenys paneigė bene gajausią stereotipą, kad valdant turtą, investuojant ar priimant sprendimus šeimos biudžeto klausimu, vyrai yra efektyvesni ir produktyvesni sprendimų priėmėjai.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad lyginant vyrų ir moterų pasirinktąją investavimo (akcijų rinkos) strategiją, moterų investicinė grąža buvo dviem procentais aukštesnė už vyrų, o valdant šeimos biudžetą ir vertinant ilgalaikes investicijas, kurios garantuoja šeimos/poros finansinį ir turtinį saugumą ateityje – moterys čia neprilygstamos.

Tad kodėl mūsų žmonos, draugės, mamos ar senelės mums nušluostė nosį? Tyrimo išvadose „Rothstein Kass Institute“ pateikia keletą reikšmingų moters asmenybės charakteristikų, kurios jų santykį su pinigais daro esmingai skirtingu nuo vyriškojo.

Tyrimo išvados daro prielaidą, kad moterys nelinkusios beatodairiškai rizikuoti ir prisiimti tokių įsipareigojimų, kurių nesugebėtų išpildyti ir įvykdyti. Taip, vyro adrenalinas versle ar uždirbant pinigus yra kur kas aukštesnėje skalėje, tačiau ar ši drąsa ir ryžtas būtini, kai reikia priimti ilgalaikius finansinius ir turtinius sprendimus? Praktika sako, kad ne. Moterys daug ramesnės ir nuosaikesnės, ir jos čia turi pranašumą.

Stebėjote, kaip jūsų žmona, draugė ar mama įdėmiai narsto restorano meniu ar nužiūrinėja prekybos centro stelažus kandžiomis replikomis palydėdamos kainas? Taip, moteris skrupulingiau ir preciziškiau apskaito ir vertina savo asmeninius ar šeimos/poros finansus.

Tam tikra prasme moteris yra geresnė finansų analitikė nei vyras. Ji tiesiog juos analizuoja, ką vyras daro retai ir be didelio užsidegimo. Todėl klišė, kad vyras mato “plačiai”, o moteris “tik po nosimi”, tiesą sakant, kalbant apie finansus yra pagiriamasis žodis moteriškam būdo bruožui. Taip taip, moteris kur kas realistiškiau vertina savo, savo šeimos/poros finansus ir juos mato ne tik abstrakčioje perspektyvoje, bet konkrečiai “čia ir dabar”.

Vyriškai giminės pusei ir vėl teks nusivilti, nes moterys nėra linkusios prasiskolinti ir skolintis tokiomis sumomis, kuriomis linkę rizikuoti vyrai. Minimas tyrimas nustatė, kad vyrų santykiai su kredito institucijomis kur kas “liberalesni” nei moterų.

Vyrų kreditiniai įsipareigojimai net dvigubai viršijo moterų. Be to, vyrai gan atsainiai vertino kredito negražinimo riziką, tuo tarpu moterys, kur kas atsakingiau ir skrupulingiau buvo linkusios paskirstyti savo asmeninius ar šeimos/poros vidinius finansinius resursus, kad kreditiniai įsipareigojimai būtų vykdomi sklandžiai.

Kitas svarbus aspektas, laikykime jį pranašumu, moterys yra labiau linkusios konsultuotis, patarimų finansiniais klausimais kreiptis į ekspertus, daugiau patirties turinčias kolegas. Vyrai, anot tyrimo, vadovaujasi logika “aš pats žinau”, o kreipimasis į kolegą ar ekspertą yra gėdingas ir per savivertę kertantis elgesio modelis.

Reikia pripažinti, kad toks moters elgesys turi nemenką vertę ir yra pranašesnis lyginant su vyriškuoju. Kodėl? Nes kalbant apie asmeninių ar šeimos/poros finansų tvarkymą, moters noras konsultuotis ir įsivaizduojamų “viską žinau” stereotipų atsisakymas leidžia priimti kur kas nuosaikesnius ir tikslesnius sprendimus, turint išsamesnį ir platesnį finansinės situacijos suvokimo vaizdą.

Turbūt teko matyti prekybos centre su pirkinių sąrašu vaikštinėjantį vyriškį. Anot tyrimo, didelė tikimybė, kad minimas sąrašas ne didelio vyriško kūrybinio entuziazmo rezultatas, o moters aiškaus žinojimo, ko išties šią akimirką reikia šeimai/porai pasekmė.

Tikra tiesa ir tą galiu patvirtinti savo asmeniniu pavyzdžiu, nesuprantu visų tų subtilių pirkinių sąrašo niuansų ir jei ne antrosios pusės pagalba, užklydus į prekybos centrą piniginę atverčiau plačiau nei norėčiau. Sakote, jog šis banalus pavyzdys stokoja svarios argumentacijos? Galbūt, bet minimo tyrimo autoriai pastebi, kad ši kasdienoje dažnai sutinkama situacija reiškia ne ką nors kitą, o tai, kad moteris, kur kas sėkmingiau nei vyras geba formuluoti savo ar šeimos/poros poreikius ir finansinius tikslus.

Vieną vasaros popietę bičiulė man tarstelėjo, kad ją į neviltį varo jos antrosios pusės avantiūristiškas požiūris į pinigus. Tuo metu pora statėsi namą. Klausiu, o kaip jį šį “avantiūrizmą” charakterizuotų?

Bičiulės nuomone, jos antroji pusė dažnai būdavo linkusi įsigyti daiktus ir paslaugas, kurios jo nuomone yra “moderniausios”, “patikimiausios”, “geriausios” ir aišku brangiausios. Į jos klausimą, ar rinkoje nėra panašių daiktų ir paslaugų tiekėjų už mažesnę kainą, tačiau atitinkančių visus kokybinius jos vyro keliamus reikalavimus, jis su neslepiamu susierzinimu atkirto, kad jo bendradarbis tokią įrangą yra jau įsigijęs, o jis šią temą išmano.

Bičiulė pasiguodė, kad buvo priversta atlikti išsamų kainodaros tyrimą, perprasti techninius įrangos reikalavimus ir tada, bingo, paaiškėjo, kad kiti tiekėjai vyro pageidavimus gali išpildyti už ženkliai mažesnę kainą. Bičiulės pavyzdys patvirtina „Rothstein Kass Institute“ išvadą, jog moteris yra labiau koncentruota į detales, kalbant apie pinigų valdymą ir jų racionalų naudojimą.

Empatija ir dar kartą empatija. Klausiate, kodėl? Tyrimo autoriai reziumuodami pabrėžia, kad moters gebėjimas įsijausti į aplinkinių ir ypač šeimos ir poros poreikius yra reikšmingas aspektas kalbant apie efektyvų finansų valdymą ir racionalių bei toliaregiškų sprendimų priėmimą. Mintis, su kuria būtų sunku nesutikti. Žmonos, draugės, mamos ar senelės, tikėtina, ne vienam iš mūsų yra gyvi empatiškumo pavyzdžiai ir nuoširdaus atsidavimo bei rūpesčio šeima ir jos gerove. Pastaroji realybė, anot tyrimo autorių, yra lemiamas faktorius moteris paverčiantis atsakingesnėmis, rūpestingesnėmis, tikslesnėmis, labiau koncentruotomis ir kruopštesnėmis finansų tvarkytojomis.

Pabaigai norėčiau pridėti, kad žmogaus santykio su pinigais kultūra, psichologija ir elgesio schemos ne visada ir ne tiek reikšmingai yra nulemtos lyties, kiek ilgalaikio ugdymo proceso, kuris prasideda ankstyvoje vaikystėje.

Tiesa, vyrams nereikėtų baimintis to fakto, kad moterys turi reikšmingą pranašumą tvarkant finansinius šeimos ar poros klausimus. Prasmingiau šį faktą ne ignoruoti, o jį sumaniai išnaudoti kuriant šeimos ar poros ilgalaikio finansinio ir turtinio stabilumo pagrindą.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/moterys/naudinga/moterys-ir-pinigai-kodel-jos-geriau-skaiciuoja.d?id=77603597

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/moterys/naudinga/moterys-ir-pinigai-kodel-jos-geriau-skaiciuoja.d?id=77603597