Įmonių tipai

MB steigimas

By 2018-11-15 liepos 5th, 2022 No Comments

Mažosios bendrijos steigimas: kada ir kam tai patogu?

Smulkesnėms verslo iniciatyvoms palankus veiklos organizavimo modelis yra mažoji bendrija (MB). Mažoji bendrija yra ribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo, turintis vadovą arba atstovą ir steigiamas ne daugiau kaip 10 fizinių asmenų (gali būti net ir vienas steigėjas). Bankroto ar nesėkmės atveju, bendrijos nariai neprivalo niekam atlyginti padarytos žalos savo turto sąskaita.

Kas gali steigti mažąją bendriją?

Mažosios bendrijos steigimas patrauklus pradedantiems savo verslą, nes nėra reikalaujama įnešti minimalaus įstatinio kapitalo ir gali vykdyti bet kokią įstatymais neuždraustą veiklą. Mažosios bendrijos narių susirinkime nustatoma, kokio dydžio įnašą moka bendrijos nariai, ir dažniausiai pagal nario įnašo proporciją sudaroma atitinkama pelno skirstymo tvarka (ji gali būti sudaroma ir kitokiais principais).

MB steigimas bet kokiu atveju nukreiptas į pagrindinį tikslą – pelno siekimą. Tačiau labai dažnai jos narius sieja dar ir bendra idėja, kuria jie žavisi ir nori įgyvendinti. Galite rasti nemažai mažųjų bendrijų, kurias įsteigė artimi draugai, bendraminčiai ar šeimos nariai, trokštantys kartu įgyvendinti savo svajones ir siekius. Juk artimi, pažįstami žmonės, kuriais galima pasitikėti – puikūs bendražygiai tiek gyvenime, tiek versle. Remiantis teisiniu pagrindu, MB nariai gali gana laisvai priimti nutarimus patys, todėl čia labai svarbus mokėjimas susikalbėti, bendradarbiauti, tarpusavio pasitikėjimas.

Kuo patogus MB steigimas?

Mažosios bendrijos nariai gali dirbti bendrijoje nesudarę darbo sutarčių ir taip išvengti didelių mokesčių, taikomų darbo užmokesčiui. Jie gali savanoriškai pasitraukti iš veiklos atsiimdami ar perduodami nario teises kitiems asmenims. Taip pat patys nustato įmonės nuostatus, atlieka sprendimus bei kuria veiklos strategiją. Tokiai įmonei net nėra būtinas pagrindinis vadovas. Kita vertus, dėl minėtų neapibrėžtumų gali būti sunku spręsti ginčus tarp bendrijos narių. Be to, kai kuriais atvejais (pavyzdžiui, esant sudarytoms darbo sutartims, bendrijai esant PVM mokėtoja) mažosios bendrijos buhalterinė apskaita tampa apsunkinta.

Kaip vyksta mažosios bendrijos steigimas?

Kaip matote, laisvumo tokiame verslo modelyje nemažai. Vis tik tam tikros taisyklės čia taip pat būtinos, o norint įsteigti MB, privaloma atlikti tam tikras teisines procedūras. Tokios įmonės steigimo patvirtinti pavyzdiniai dokumentai bei formų pildymo rekomendacijos pateikiamos viešai. Įstatymas net leidžia steigimo sutartį sudaryti patiems, jei dėl norimos veiklos vykdymo ar kitokių aspektų pateiktos formos nėra visiškai tinkamos. Svarbu tik nurodyti visą reikalingą informaciją apie mažosios bendrijos narius, planuojamą veiklą ir visa kita.

Kai visos formos užpildytos ir sudaryti tinkami įmonės nuostatai, viskas perduodama Juridiniam registrų centrui. Jūsų MB laikoma įsteigta nuo tada, kaip pateikiate visus reikiamus dokumentus ir ji užregistruojama. Per kiek laiko viską susitvarkysite, priklauso nuo Jūsų, tačiau tai gali užtrukti ir vos 2-3 dienas. Beje, viską galima atlikti internetu, elektroniniu būdu ir tai užtruks žymiai greičiau.

Ką svarbu paminėti, teikiant dokumentus?

  • MB narių skaičių ir jų pagrindinius duomenis.
  • Kiekvieno nario pagal jo galimybes bei sutarimą įnešamą sumą ar bet kokį kitokį turtą.
  • Įmonės adresą.
  • Visą kitą papildomą reikalingą informaciją.

Steigimo kaina ir kitokie mokesčiai

Dar viena svarbi dalis, kurią taip pat būtina aptarti – kiek visa tai kainuos? Privalomo įstatinio kapitalo šiuo atveju nėra. Vis tik bendrijos nariai turi susimokėti pradinį privalomą įnašą. Jo dydį kiekvienas asmuo nusistato sau pats. Vėliau mokami kiti privalomi mokesčiai: Sodros, pelno, pajamų. Vis tik jei tai nauja MB ir ji dar neturi jokio pelno, pirmaisiais veiklos mėnesiais jums veikiausiai nereikės mokėti nieko. Paprastai pirmieji mokesčiai mokami metams pasibaigus.

Ar verta, norint įsteigti MB, kreiptis į tokias paslaugas siūlančias įmones?

Jūs galite viską susitvarkyti patys. Tai nėra sudėtinga, tačiau vis tik dauguma žmonių, norinčių tokia forma pradėti verslą kreipiasi į specialistus. Tikrai ne kiekvienas nusiteikęs savarankiškai ieškoti reikiamų dokumentų, pildyti formas bei aiškintis, kaip ir kokiu eiliškumu viską atlikti. Jei ir jums nardymas po teisės aktus bei dokumentus atrodo atgrasus, verčiau ieškokite pagalbos. Žinoma, už ją reikės susimokėti, tačiau būsite tikri, kad viskas bus atlikta greitai ir teisingai.

Vilniaus buhalterių grupės specialistai per trumpiausią laiką ir už optimalią, Jūsų poreikius atliepiančią kainą paruoš visus įmonės steigimo dokumentus, pateiks juos notarams ir atstovaus Jūsų įmonę Registrų centre. Be to, palankiomis sąlygomis mūsų profesionalai padės Jums spręsti problemas, kurios gali atsirasti pradedant vykdyti savo veiklą ir ją tęsiant. Vilniaus buhalterių grupė teikia buhalterinės apskaitos, finansų valdymo, mokesčių konsultacijų, virtualaus biuro, veiklos audito ir juridines paslaugas visoje Lietuvoje.

Mažąją bendriją įsteigiame per 2-3 darbo dienas.

Mažosios bendrijos steigimo kaina nuo 150 eurų.

Reikalingi duomenys:

  • steigėjų (dalininkų) duomenys (vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruotos gyvenamosios vietos adresas);
  • mažosios bendrijos pavadinimas;
  • steigiamos mažosios bendrijos buveinės adresas.

Jei savininkas pagal adresą yra fizinis asmuo, reikia notariškai patvirtinto sutikimo, o jei juridinis asmuo – direktoriaus pasirašyto ir antspauduoto sutikimo. Jei patalpos įkeistos bankui – dar ir banko sutikimo.

Operatyviai atliekame šiuos veiksmus:

  • rezervuojame Jūsų pageidaujamą pavadinimą Juridinių asmenų registre;
  • paruošiame steigiamos MB steigimo dokumentus;
  • pateikiame notarui tvirtinti steigiamosios MB dokumentus;
  • įregistruojame steigiamą MB Juridinių asmenų registre.